Pottorff > Actuators and Accessories > Actuators - Electric > Modulating/Spring Return > TFB24-SR-S
Model TFB24-SR-S
Proportional Control, Spring Return
24 VAC
The TFB24-SR-S proportional control, spring return actuator is provided with 1 built-in auxiliary switch and is intended for proportional modulation, fail-safe control of dampers in HVAC systems. The actuator operates in response to a 2 to 10 VDC, or with the addition of a 500 ohm resistor, a 4 to 20 mA control input from an electronic controller or positioner. A 2 to 10 VDC feedback signal is provided for position indication or master-slave applications.
TFB24-SR-S 24 VAC